Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) schetst een somber stemmend beeld over de gevolgen van al te ambitieuze milieudoelen.
De huidige doelen voor stikstof, klimaat en biodiversiteit hebben al een enorme impact op de landbouw. Als er nog een schep bovenop moet, verdwijnt in grote delen van het land de landbouw zoals we die kennen. Daar zal alleen nog extensieve beheerslandbouw mogelijk zijn.
Met een beetje goede wil kun je dit ongevraagde advies van PBL positief duiden. De angst die boeren met name in de zandgebieden al veel langer hebben – dat hun toekomst op het spel staat – wordt hier namelijk bevestigd uit onverdachte hoek. Daarbij zegt PBL niet wat er moet gebeuren, maar schetst het vooral de impact van plannen die er al zijn, of die in de lucht hangen.
PBL drukt links én rechts Nederland met de neus op ongemakkelijke feiten. Om er een paar te noemen:
Scherper beleid dan wat er nu ligt, kan dus echt niet. De conclusie van commissie-Remkes ‘Niet alles kan overal’, krijgt zo een nieuwe dimensie.